Районна избирателна комисия Бургас
РЕШЕНИЕ
№ 71-НС
Бургас, 24.03.2026
ОТНОСНО: Назначаване на секционни избирателни комисии в община Царево за изборите за народни представители на 19 април 2026 г. във Втори изборен район – Бургас
В законоустановения срок по чл. 91, ал. 9 от Изборния кодекс /ИК/ е постъпило писмо от кмета на община Царево с вх.№ 82/ 19.03.2026 год. съдържащо информация за проведените по реда на чл.91 от ИК консултации на 13.03.2026 год., към което са приложени:
Районна избирателна комисия Бургас /РИК Бургас/ констатира, че при консултациите проведени при Кмета на Община Царево не е постигнато съгласие, поради което назначаването на секционните комисии следва да бъде извършено по реда на чл.91, ал.12 от ИК, по предложенията на партиите и коалициите.
Пристъпвайки към разглеждане на предложенията на партиите и коалициите за поименен състав на секционните комисии, както и на предложенията на партиите за разпределение на длъжностите в комисиите, РИК Бургас констатира следното:
Предложението на Коалиция „ГЕРБ-СДС“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на коалицията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на Коалиция “ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на коалицията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на ПП “ВЪЗРАЖДАНЕ“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на коалицията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на Коалиция „ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ – НОВО НАЧАЛО“ съдържа необходимата информация. Предложението, с което е заявено полагащите се на партията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на КП „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на коалицията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места
Предложението на ПП „ИМА ТАКЪВ НАРОД“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на партията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на Коалиция “АЛИАНС ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на партията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на ПП „МОРАЛ ЕДИНСТВО ЧЕСТ“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на партията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Предложението на ПП „ВЕЛИЧИЕ“ съдържа необходимата информация. С предложението е заявено полагащите се на партията длъжности в ръководния състав на СИК да бъдат разпределени между председателските, зам. председателските и секретарски места.
Анализирайки предложенията на партиите и коалициите, РИК Бургас констатира, че е налице конкуренция в предложенията на партиите относно длъжности в ръководствата, като повече от един субект е заявил желание за назначаване на конкретна длъжност в съответен СИК. Отделно е налице конкуренция в членския състав на секционните комисии, като предложенията на политическите субекти са извършени по такъв начин, че ако бъдат удовлетворени изцяло, това би довело до незапълване на ръководния състав в съответните секции.
Ето защо РИК Бургас извърши разпределение на местата в ръководството и на членския състав, съобразявайки следното:
Общ брой на членове на СИК 180 бр., включително и ръководства на СИК в т.ч. председатели, зам. председатели и секретари общо 60 бр.
- 20 бр. СИК по 9 членове
А. Места за всички членове на СИК (без ПСИК)
Брой членове в СИК: 180 бр.
Б. Места в ръководствата на СИК (без ПСИК)
Брой ръководни места в СИК: 60 бр.
При разпределяне на общата бройка на ръководните позиции на конкретен брой председатели, брой зам.-председатели и брой секретари за всеки от политическите субекти бе получен остатък от деветима членове в ръководство на СИК, както следва:
|
Разпределение на ръководните позиции (60 бр.)
|
След първоначално извършеното разпределение, на допълнително разпределение подлежат общо 9 места в ръководството на СИК, които следва да се разпределят между партиите и коалициите. Беше проведен жребий на случаен принцип като се взеха в предвид полагаемите се на партиите и коалициите квоти, посочени в т.1.
Окончателното разпределение на ръководствата в СИК на територията на община Царево е както следва:
|
Разпределение след изтегляне на жребий за остатъците |
|||
|
|
Председател |
зам. председател |
секретар |
|
ГЕРБ |
6 |
6 |
5 |
|
ПП |
3 |
3 |
3 |
|
Възраждане |
2 |
3 |
3 |
|
ДПС |
2 |
3 |
2 |
|
БСП |
3 |
1 |
1 |
|
ИТН |
1 |
1 |
2 |
|
АПС |
1 |
1 |
2 |
|
Меч |
1 |
1 |
1 |
|
Величие |
1 |
1 |
1 |
Разпределението в СИК бе извършено съобразно описаните по-горе квоти, при спазване на принципите за липса на мнозинство в тях, съответно разпределено ръководство, предложено от различни политически сили при паритет.
В срока съгласно Решение №53-НС от 18.03.2026 година на РИК Бургас партия „МЕЧ“ не е представила поименни предложения за членове на 4 СИК в община Царево с номера 021300015, 021300017, 021300018 и 021300020, които остават с незапълнен състав.
Предвид горното и на основание чл. 89, ал. 1 и чл.91, ал.7, ал.12 от ИК, Решение № 8-НС/06.03.2026год. на РИК Бургас постановено в съответствие с Решение № 4532-НС от 04.03.2026 г. на ЦИК и указания за определяне съставите на СИК, както и Писмо на ЦИК с изх. № ЦИК-НС-06-282/05.03.2026 г. Районна избирателна комисия - Бургас, Районна избирателна комисия- Бургас
РЕШИ:
НАМАЛЯВА общия брой на членовете на СИК в община Царево в изборите за народни представители на 19 април 2026 г, определен с Решение № 8 – НС/06.03.2026 г. на РИК Бургас, от 360 на 350 бр., както следва:
- Общ брой на членове на СИК 176 бр., включително и ръководства на СИК в т.ч. председатели, зам. председатели и секретари общо 120 бр.
- 16 бр. СИК по 9 членове и 4 бр. СИК, с номера 021300015, 021300017, 021300018 и 021300020 - по 8 членове.
НАЗНАЧАВА секционни избирателни комисии в Община Царево, съгласно поименните предложения на партиите и коалициите, след извършено преразпределение, съобразно приложения списък, представляващ неразделна част от настоящото решение.
ИЗДАВА удостоверения на членовете на СИК в Община Царево.
Неразделна част от това решение е Приложение № 1 на списъчния състав на СИК.
Приложение № 1 не се обявява поради обстоятелството, че съдържа личните данни на членовете на СИК.
Настоящото Решение подлежи на оспорване пред Централна избирателна комисия в 3 /три/- дневен срок от обявяването му.
Председател: Фани Георгиева Семерджиева-Цикова
Секретар: Георги Кънчев Михов
* Публикувано на 24.03.2026 в 18:05 часа
| Пон | Вт | Ср | Чет | Пет | Съб | Нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | |||||
относно: Допълване на списък, съдържащ данни за СИК, които отговарят на условията за верен протокол за изплащане на допълнително възнаграждение на СИК в изборите за народни представители на 19 април 2026 г. във Втори изборен район – Бургас.
относно: Решение за упълномощаване на председателя на РИК за съставяне на акт за установяване на нарушение
относно: Отказ да се образува административно наказателно производство.